PREDMETI

Več-antenski sistemi

5

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • izr. prof. dr. Tomaž Javornik
Smeri
  • IKT3

Cilji

Cilj predmeta je posredovati študentom obstoječa znanja iz sodobnih več-antenskih telekomunikacijskih sistemov. Študenti bodo seznanjeni z osnovnimi in z naprednimi koncepti pametnih anten, sistemov MIMO, vključno s prostorsko časovnim kodiranjem in prostorsko časovnim multipleksiranjem, s porazdeljenimi več uporabniškimi in več-antenskimi sistemi. Prikazali bomo tudi uporabo več-antenskih sistemov v sodobnih komunikacijskih sistemih. Študenti bodo razvili sposobnost samostojnega raziskovalnega in razvojnega dela na področju več-antenskih sistemov, ki vključuje načrtovanje in preskušanje sistemov ter vrednotenje delovanja več-antenskih sistemov.

Predmetnik

Osnove razširjanja radijskih valov: osnovni mehanizmi razširjanja, več-potno razširjanje, presih, ozkopasovni in širokopasovni modeli radijskega kanala, profil zakasnitve moči, koherentna pasovna širina, Dopplerjeva razširitev, kotna razpršitev Pametne antene: antene s preklapljanjem snopa, prilagodljive antenske skupine, prostorsko porazdeljeni sodostop (SDMA), algoritmi za prilagajanje uteži anten, algoritem MUSIC, uporaba pametnih anten Sistemi MIMO z več vhodi in več izhodi: kanal MIMO, kapaciteta sistemov MIMO, prostorsko časovne kode, prostorsko časovno multipleksiranje Porazdeljeni več-uporabniški in več-antenski sistemi: porazdeljeni kanal MIMO, kanal z razpršeno oddajo in kanal s sodostopom uporabnikov (MAC), sodelujoči sistemi MIMO Pregled več-antenskih sistemov v komunikacijskih sistemih 4G in naslednji generaciji: masivni MIMO, LTE kooperativni MIMO, CoMP, LTE Rele

Obveznosti

Zaključen študij druge stopnje s področja informacijskih ali komunikacijskih tehnologij ali zaključen študij druge stopnje na drugih področjih z znanjem osnov s področja predmeta. Potrebna so tudi osnovna znanja matematike, računalništva in informatike.

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij