PREDMETI

Organska analiza

5

ECTS Kreditne točke

Predavatelji
  • prof. dr. Ester Heath
Smeri
  • EKO3

Cilji

Cilji predmeta so razumevanje osnov analiznih metod, ki se uporabljajo v organski analizi. V okviru predmeta bomo študentom zagotovili tako poglobljeno poznavanje teorije in instrumentacije s področja separacije in kvalitativne ter kvantitativne določitve organskih spojin, kakor tudi potrebno znanje za samostojno analizo rezultatov spektroskopskih meritev. Zato bo poleg predavanj in seminarjev pomemben del predmeta predstavljalo tudi individualno delo na primerih. Specifični cilji predmeta so uvesti študenta v osnove: - ocene primernosti razpoložljivih separacijskih tehnik, - izbira najbolj primerne separacijske tehnike, - ocena razpoložljivih metod za določitev izbranih spojin, - izbira najprimernejše metode za kvalitativno in kvantitativno določitev izbranih spojin, - interpretacija kromatografskih in spektrometričnih podatkov (»hands on«). Specifični cilji »case study«: - izbrati primer organskega onesnaževala in matrice za »case study«, - izbrati primerno separacijsko tehniko in metodo določitve izbrane spojine v izbrani matrici, - integrirati interpretacijo kromatogramov in masnih spektrov v kvalitativno in kvantitativno določitev organskih spojin. Kompetence: - integracija teoretičnega in praktičnega znanja iz organske analize pri reševanju praktičnih primerov.

Predmetnik

Predmet je usmerjen v poznavanje separacijskih in kvalitativnih in kvantitativnih metod določitve organskih spojin v različnih vzorcih. Separacijske metode, kjer se bodo študentje seznanili z: - različnimi vrstami ekstrakcij, kot primer priprave vzorca: ekstrakcija tekoče-tekoče, ekstrakcija na trdnem nosilcu in mikro-ekstrakcija na trdnem nosilcu, ekstrakcija po Soxhletu, ekstrakcija z mikrovalovi, superkritična tekočinska ekstrakcija, - kromatografsko ločbo s poudarkom na plinski in tekočinski kromatografiji, - načeli zelene kemije v povezavi z izbiro ekstrakcijskih tehnik. Identifikacijske metode bodo vključevale: - poudarek bo na masni spektrometriji in sklopitvenih tehnikah kromatografskih in spektroskopskih metod, - komplementarne tehnike bodo vključevale osnove sledečih spektroskopskih metod UV-VIS, IR, RAMAN in NMR, - uporaba različnih masnih analizatorjev v masni spektrometriji in interpretacija masnih spektrov (»hands on«). Praktični primer (»Case study«): Vsak kandidat bo z nosilcem predmeta v povezavi s svojo doktorsko tematiko izbral praktični primer, kjer bo na osnovi znanja, pridobljenega v teoretičnem delu tega predmeta, ocenil možnosti in predlagal najbolj primerne separacijske in identifikacijske metode.

Obveznosti

Zaključen študij druge stopnje naravoslovne ali tehniške smeri ali zaključen študij drugih smeri z dokazanim poznavanjem osnov področja predmeta (pisna dokazila, pogovor).

Preverjanje znanja

Literatura in reference

Več
Skrij