Usmeritve odprte znanosti
Objavljeno: 14. maj. 2025
Odprta znanost (povzeto po https://www.aris-rs.si/sl/dostop/predstavitev.asp) je sodoben pristop znanstvenoraziskovalnega dela in razširjanja njegovih rezultatov (znanja, vedenja) na pregleden in sodelovalen način. Odpiranje znanosti preko čim hitrejše izmenjave informacij in znanja med raziskovalci povečuje možnosti za hitrejši napredek v znanosti.
Namen odprte znanosti je tudi povečanje vloge znanstvenih dognanj pri sprejemanju družbenih odločitev, zato je pomembno, da so znanstvena spoznanja ljudem približana sproti in na ustrezen način.
Odprta znanost predstavlja del celovitih in obsežnih sprememb znanstvenoraziskovalnega dela v Evropski skupnosti. Gre za skupek politik, usmeritev, priporočil, procesov, metod, praks in tehnologij, ki določajo temeljna načela in bistvene značilnosti odprte znanosti.
Temeljna načela odprte znanosti so:
- takojšnja in splošna dostopnost znanstvenih del, ki so rezultat javnega financiranja znanstvenoraziskovalnega dela (na primer znanstvene objave ali pa raziskovalni podatki) na svetovnem spletu brez naročniških omejitev;
- deljenje in skupna uporaba programske, strojne in druge opreme, ki jo raziskovalci uporabljajo pri svojem delu;
- transparentnost znanstvenih metod, protokolov in eksperimentov;
- omogočanje ponovne rabe raziskovalnih podatkov;
- spodbujanje poštenih in transparentnih metod vrednotenja raziskovalnega dela;
- spodbujanje in promocija povezovanja znanosti z javnostjo;
- spodbujanje praks odprte znanosti na drugih področjih, kot sta npr. izobraževanje in kultura;
- spodbujanje sprememb v kulturi raziskovalnega dela v smeri sodelovanja med raziskovalci in omejevanja tekmovalnosti.
Nekaj terminoloških definicij odprte znanosti
- Odprti dostop - rezultati, analize in publikacije so na voljo javnosti, da se poveča preglednost ter spodbudi povezljivost in ponovljivost v raziskovalnem procesu.
- Odprta koda - pri odprti znanosti so orodja, programska oprema in kode odprta in na voljo, da se z uporabo in nadaljnjim razvojem izboljša učinkovitost raziskovalnega procesa.
- Odprti podatki – v raziskavah pridobljeni podatki so na voljo za nadaljnje raziskave.
- Odprte znanstvene publikacije – raziskovalci svoje delo dokumentirajo in z namenom širitve in delitve objavljajo na mestih in na način, da so publikacije na voljo drugim raziskovalcem in javnosti.
MPŠ spodbuja raziskovalce in študente, da sledijo načelom odprte znanosti in priporočilom za implementacijo odprte znanosti.
Nazaj na novice